Rak nerki – najważniejsze informacje o raku nerkowokomórkowy (RCC)Aż 90% nowotworów, które związane są z nerkami, przyjmuje postać raka nerkowokomórkowego (RCC). Choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, jednak cierpią na nią wszyscy – niezależnie od wieku (choć w tym wypadku ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem), przy czym istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Rodzaje i czynniki ryzyka

Rak nerkowokomórkowy (RCC) występuje w kilku typowych odmianach, do których należą: typ jasnokomórkowy (80-90%), brodawkowaty (10-15%) oraz chromofobny. Jednocześnie istnieje wiele znanych powodów, które mogą prowadzić do rozwoju choroby. Czynnikami, które często powodują wzrost ryzyka zachorowania na jeden z wyżej wymienionych typów, są: palenie tytoniu, otyłość, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe przyjmowanie leków (diuretyków) oraz narażenie na czynniki chemiczne, takie jak metale ciężkie, garbniki oraz azbest. Do tej pory nie udało się ustalić bardziej precyzyjnych przyczyn choroby. Równocześnie rzadko wiąże się ją z obciążeniem genetycznym.

Objawy i leczenie

Początkowy rozwój choroby przebiega często bez szczególnych objawów i dolegliwości, dlatego chorzy diagnozowani są, gdy rak jest już w zaawansowanym stadium. Jeśli udaje się wykryć raka na tym pierwszym etapie, dzieje się to zwykle w czasie przypadkowego lub rutynowego badania. Objawami, które mogą sygnalizować nowotwór nerki są: ogólne osłabienie, utrata masy ciała, stan podgorączkowy, nocne poty, ciągły kaszel, częste infekcje dróg moczowych i powracające infekcje wirusowe powiązane z osłabieniem odporności. Sygnałem alarmowym jest krwiomocz. Leczenie raka nerki opiera się na zabiegu chirurgicznym. W przypadku, gdy jest to nowotwór zaawansowany albo rozsiany, stosuje się terapię celowaną lub immunoterapię.

Profilaktyka

Podstawą profilaktyki nowotworów nerki jest zmiana sposobu życia – zaniechanie palenia papierosów i spożywania alkoholu, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała. Doskonałą pomocą w tym procesie będzie bez wątpienia woda jonizowana. Jej unikalne właściwości pomagają zrzucić dodatkowe kilogramy. Dodatkowo picie wody alkalicznej zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. „Woda żywa” jest więc znakomitym sposobem na walkę z rakiem nerki!

Zamów jonizator dostępny w naszym sklepie internetowym

PRZEJDŹ DO SKLEPU lub kup w TARNOWIE WROCŁAWIU WARSZAWIE
Kup jonizator