Nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami, które dotykają ludzi na całym świecie. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest promieniowanie słoneczne, przez co często zmiany znajdują się w miejscach, które są narażone na dużą jego ilość (np.: twarz, szyja lub kończyny). Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, jednak nowotwory skóry mogą pojawić się niezależnie od niego. Choć są one najczęściej dobrze rokujące, niski poziom społecznej świadomości względem ich objawów sprawia, że diagnozowane są one dość późno.

Najczęściej spotykane nowotwory skóry, ich objawy i sposób leczenia

Najważniejsze odmiany nowotworów skóry to: rogowacenie słoneczne, rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy oraz czerniak.

Rogowacenie słoneczne

To postać przedrakowa lub rak przedinwazyjny. Jest częstą chorobą skóry. Objawia się poprzez powstanie szarożółtych lub szarobrunatnych nawarstwień rogowych lub ognisk rumieniowo-złuszczających, czasem o brodawkowatej powierzchni, część z nich przypomina z wyglądu róg zwierzęcy. Zmiany są szorstkie w dotyku, a znajdują się najczęściej na tych rejonach skóry, które narażone są na promieniowanie słoneczne. Leczy się je punktowo – za pomocą ciekłego azotu lub kremów i naświetlania.

Rak podstawnokomórkowy

Najczęstszy i najmniej groźny z nowotworów skóry, który rozwija się często bezobjawowo przez wiele lat. Przez pacjentów opisywany jest jako „zmiana, która się nie goi”. W postaci guzkowatej pojawia się na odsłoniętych częściach ciała, a pozostałe odmiany pojawiają się w jego innych rejonach. Jego leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany lub na terapii punktowej.

Rak kolczystokomórkowy

Powstaje najczęściej z nieleczonego rogowacenia słonecznego. Przyjmuje postać nacieku o nierównej, brodawkowej powierzchni o zrogowaciałej, twardej i zapalnej podstawie. Może pojawiać się wszędzie, jednak najczęściej zlokalizowany jest na odsłoniętych partiach skóry. Leczony jest chirurgicznie, gdyż bez terapii często zajmuje głębsze tkanki, co może doprowadzić nawet do zgonu.

Czerniak

Najrzadszy i najgroźniejszy rak skóry. Może przyjmować wiele form i być zlokalizowany w różnych miejscach. Rozwija się szybko i bardzo wcześnie daje przerzuty. Wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej.

Woda jonizowana a walka z nowotworami skóry

Odpowiednia dieta i styl życia są bardzo ważne w czasie walki z nowotworem i przy jego profilaktyce. Integralną częścią dbania o siebie jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Do tego celu idealnie nadaje się woda jonizowana, która, dzięki swoim właściwościom, niszczy komórki nowotworowe i zapobiega ich powstawaniu.

Zamów jonizator dostępny w naszym sklepie internetowym

PRZEJDŹ DO SKLEPU lub kup w TARNOWIE WROCŁAWIU WARSZAWIE
Kup jonizator