Nowotwory skóry – przyczyny powstawania i profilaktykaNowotwory skóry należą do grupy najczęstszych nowotworów, na jakie chorują ludzie. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, jednak nowotwory skóry mogą pojawić się niezależnie od niego. Do bardziej narażonych osób należą ponadto osoby o jasnej karnacji i z tendencją do oparzeń oraz takie, który doznały takich oparzeń, a także osoby często przebywające na słońcu lub korzystające z solarium, posiadające wiele znamion, po zabieg transplantacji oraz z rodzinną skłonnością do tego typu nowotworów.

Przyczyny powstawania nowotworów skóry

Najważniejszą przyczyną powstawania nowotworów skóry jest przekroczenie bezpiecznej dawki promieniowania słonecznego UV (ultrafioletowego), które prowadzi do uszkodzenia DNA. Należy pamiętać, że umiarkowane przebywanie na słońcu jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – promienie UV-B pobudzają produkcję witaminy D3, a przebywanie na słońcu poprawia samopoczucie. Jednak zbyt duża ilość promieniowania może powodować bolesne oparzenia, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Innymi czynnikami ryzyka mogą być między innymi: uwarunkowania genetyczne, przebyte choroby (np.: przewlekłe zapalenie skóry lub zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego), wystawienie na niekorzystne warunki (np.: opary chemiczne czy promieniowanie X).

Jak uchronić się przed zachorowaniem?

Profilaktyka nowotworów skóry polega głównie na unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce. Pomaga w tym unikanie go między 11:00 a 15:00 w okresie letnim, noszenie zakrytej i ochronnej odzieży oraz stosowanie kosmetyków z odpowiednim filtrami. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i osoby starsze. Dodatkowo należy sprawdzać, czy na skórze nie powstały niepokojące zmiany. W razie ich zaobserwowania konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby wykluczyć rozwój nowotworu. Wczesne zauważenie zmian umożliwia skuteczniejszą walkę z chorobą.

Woda alkaliczna w profilaktyce nowotworów skóry

Bardzo ważną częścią profilaktyki nowotworów skóry jest również odpowiednia dieta, a w tym dbałość o właściwe nawodnienie organizmu. Woda jonizowana idealnie nadaje się do tego celu, ponieważ, dzięki swoim unikalnym właściwościom, niszczy komórki nowotworowe i zapobiega ich powstawaniu.

Zamów jonizator dostępny w naszym sklepie internetowym

PRZEJDŹ DO SKLEPU lub kup w TARNOWIE WROCŁAWIU WARSZAWIE
Kup jonizator