Rak żołądka to jeden z nowotworów, które związane są z układem pokarmowym. Nie jest on prosty do zdiagnozowania, ponieważ objawy można pomylić z innymi chorobami, co wydłuża czas rozpoznania i podjęcia leczenia. Diagnozowanie w rozwiniętym stadium choroby powoduje, że jest on trudny do wyleczenia, co prowadzi do wysokiej śmiertelności wśród pacjentów. Choć dotyka on wszystkich, znaczenie częściej chorują na niego mężczyźni.

Przyczyny powstawania

Badania wskazują, że olbrzymią rolę w przypadku rozwoju nowotworu żołądka odgrywa dieta. Raka żołądka częściej diagnozuje się u osób, które spożywają małą ilość owoców i warzyw, za to jedzą dużo produktów konserwowych, wędzonych oraz nadużywają soli. Nie bez znaczenia są również najpopularniejsze używki – palenie papierosów oraz picie alkoholu również zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór żołądka. Dodatkowym czynnikiem, który może przyczynić się do rozwoju raka, jest infekcja bakterią Helicobacter pylori, która powoduje przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka. Daje to początek przebudowie nabłonka, który znajduje się w żołądku, co ułatwia rozwój ognisk nowotworowych.

Najważniejsze objawy i leczenie

Początkowo rak żołądka daje objawy, które połączyć można z wieloma chorobami. Są to: wzdęcia, nudności, utrata apetytu i masy ciała. Wraz z postępem rozwoju choroby pojawiają się wymioty i krwawe stolce. Kolejnym ważnym objawem, który świadczy już o poważnym rozwoju choroby, są dolegliwości bólowe, które pojawiają się bezpośrednio po posiłku i nie ustępują po spożyciu leków zobojętniających soki trawienne. Leczenie, szczególnie zaawansowanego, nowotworu żołądka jest chirurgiczne. Podczas zabiegu dokonuje się usunięcia narządu lub wycięcia jego znacznego fragmentu.

Profilakatyka

Ważną częścią profilaktyki nowotworów układu pokarmowego, w tym również raka żołądka, jest odpowiednia dieta. Należy wyeliminować z niej produkty, które mogą prowadzić do rozwoju choroby, oraz ograniczyć spożywanie soli. Warto również odłożyć na bok używki – zaniechać palenia papierosów i spożywania alkoholu. Istotnym elementem diety powinna być również woda, najlepiej woda alkaliczna, ponieważ uniemożliwia ona rozwój komórek nowotworowych i niszczy te już istniejące.

Zamów jonizator dostępny w naszym sklepie internetowym

PRZEJDŹ DO SKLEPU lub kup w TARNOWIE WROCŁAWIU WARSZAWIE
Kup jonizator