Nowotwór jelita grubego i odbytnicy – objawy i leczenieRak jelita grubego i odbytnicy to nowotwór, który, podobnie do innych nowotworów układu pokarmowego, początkowo rozwija się bez objawów, które można bezpośrednio powiązać tylko z tą chorobą. Brak specyficznych wskazówek utrudnia i opóźnia poprawną diagnozę. Objawy samego raka różnią się zresztą w zależności od lokalizacji.

Najważniejsze objawy w zależności od lokalizacji raka

Rak jelita grubego umiejscowiony w prawej połowie okrężnicy początkowo może nie powodować żadnych dolegliwości, później są to: ból po prawej stronie brzucha, w okolicy pępka, w podbrzuszu lub nadbrzuszu, ciemne zabarwienie stolca lub stolec z domieszką krwi, niedokrwistość z niedoboru żelaza, wyczuwalny przez powłoki patologiczny opór po prawej stronie brzucha. Raka jelita grubego, który ulokowany jest w lewej połowie okrężnicy objawia się poprzez symptomy zbliżone do ograniczonej drożności jelita, czyli wzdęcia i bóle kolkowe, a także krew w stolcu i na stolcu oraz zmianę rytmu wypróżnień. Objawy raka odbytnicy to świeża krew na stolcu, poczucie niepełnego wypróżnienia, symptomy niedrożności jelita, czyli bóle kolkowe, nudności i wymioty, jak również bolesne parcia na stolec, stolce ołówkowe i bóle okolicy krocza. Objawami raka odbytu są: krwawienie, świąd odbytu, wydzielina śluzopodobna, ból, uczucie ciała obcego w odbycie, którym jest guz, a także nietrzymanie gazów i stolca.

Leczenie nowotworu jelita grubego

Leczenie raka jelita grubego i odbytnicy zależy od stopnia jego zaawansowania i lokalizacji – jest więc zawsze ustalane w oparciu o dokładny wywiad i badania. Nowotwór leczy się w sposób chirurgiczny albo za pomocą radioterapii i chemioterapii. Im wcześniej wykryta choroba i podjęte leczenie, tym większe są szanse chorego. Niestety nowotwór ten charakteryzuje się bardzo wysoką śmiertelnością.

Woda alkaliczna w leczeniu raka jelita grubego

Woda jonizowana sprawdzi się znakomicie zarówno podczas walki z rakiem jelita grubego i odbytnicy, jak w jego profilaktyce. Pomoże ona zmniejszyć otyłość, która wpływa na rozwój choroby, a także ochroni organizm przed powstawaniem komórek nowotworowych i zniszczy te, które już zdążyły powstać w organizmie. Woda alkaliczna posiada przy tym jeszcze więcej zalet, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Zamów jonizator dostępny w naszym sklepie internetowym

PRZEJDŹ DO SKLEPU lub kup w TARNOWIE WROCŁAWIU WARSZAWIE
Kup jonizator