Nowotwory skóry to bardzo powszechny rodzaj nowotworów. Najrzadszy wśród nich czerniak jest jednak bardzo niebezpieczny, ponieważ rozwija się on bardzo szybko i równie prędko daje przerzuty. Właśnie dlatego w jego przypadku kluczowa jest szybka diagnoza i interwencja chirurgiczna.

Jak rozpoznać?

Czerniak nie ma jednej określonej formy, po której łatwo go rozpoznać. Bardzo często przypomina niegroźne znamiona, co bardzo utrudnia jego rozpoznanie. Warto jednak wiedzieć, że istnieje metoda, która pomaga w jego samodiagnozie i jest nią ABCDE: A (Asymmetry) – asymetryczny kształt zmiany; B (Borders) – nieregularne brzegi i krawędzie zmiany; C (Colour) – metamorfoza koloru zmiany lub jej różnobarwność; D (Diameter) – wielkość zmiany przekraczająca 6 mm średnicy; E (Evolved) – ewolucja zmiany (jej rozmiaru, koloru lub wyglądu). W przypadku znalezienia zmiany, która odpowiada powyższemu opisowi, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Wczesna diagnoza i usunięcie guza zwiększają szanse na powrót do zdrowia. To bardzo ważne, ponieważ czerniak to nowotwór skóry z najwyższą śmiertelnością wśród pacjentów.

Profilaktyka

Czy można zapobiec powstaniu czerniaka? Przede wszystkim należy unikać promieniowania ultrafioletowego, które uważane jest za główną przyczynę powstawania tej choroby. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów skóry, ważne jest unikanie długiego przebywania na słońcu, szczególnie w okresie letnim, i ograniczenie korzystania z solarium, a także noszenie odpowiednich ubrań i stosowanie kremów przeciwsłonecznych. Taką profilaktykę powinny stosować przede wszystkim osoby o bardzo jasnej karnacji, ze skłonnością do poparzeń słonecznych i dużą ilością znamion. Warto również uważać na podrażnienia naskórka (mechaniczne i chemiczne), gdyż i one mogą prowadzić do powstania zmian nowotworowych.

Właściwa dieta i styl życia

Walka z czerniakiem nie kończy się jedynie na unikaniu promieniowania ultrafioletowego. Równie ważne są odpowiednia dieta i styl życia. Kluczową rolę odgrywa w tym miejscu nawodnienie organizmu, co najlepiej czynić za pomocą wody alkalicznej. Jej wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest ona znakomitym narzędziem w profilaktyce i walce z komórkami nowotworowymi.

Zamów jonizator dostępny w naszym sklepie internetowym

PRZEJDŹ DO SKLEPU lub kup w TARNOWIE WROCŁAWIU WARSZAWIE
Kup jonizator