Cierpisz na regularnie powracające, ostre zapalanie stawów? Dokucza ci obrzęk, staw jest zaczerwieniony? To może być dna moczanowa, inaczej nazywa artretyzmem lub skazą moczanową. Może występować przy różnych stawach, ale najczęściej atakuje staw śródstopno-paliczkowy, umiejscowiony w podstawie dużego palca stopy. Tę chorobę najłatwiej rozpoznać po ataku ostrego i trudnego do zniesienia bólu w stawie lub stawach, który najczęściej występuje w nocy lub nad ranem. Staw zmieniony chorobowo, oprócz tego, że jest spuchnięty, jest też zaczerwieniony, a skóra jest gorąca. Gdy minie trochę czasu naskórek w miejscu zapalenia może się złuszczać. Dodatkowo mogą występować symptomy charakterystyczne dla innych chorób tj. dreszcze, gorączka i ogólne złe samopoczucie, ale zdarza się to rzadko.

Rodzaje dny moczanowej

Istnieje kilka rodzajów dny moczanowej. Zależnie od miejsca, w którym występuje inaczej się ją nazywa. I tak najpopularniejszym, bo najczęściej spotykanym rodzajem jest podagra obejmująca okolice dużych palców u stóp. Gdy kryształki moczanowe odkładają się w kręgosłupie mówimy o rachidagrze, w kolanach – gonagarze, a w okolicach związanych z ramieniem (nadgarstki, łokcie, stawy barkowe) – chiragrze.

Pewne predyspozycje do tej choroby mogą być dziedziczone. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiet, a zwykle pojawia się pomiędzy 45. a 60. rokiem życia. Płeć żeńska jest lepiej zabezpieczona przed tym schorzeniem ze względu na wytwarzane przez ich organizm hormony. Dlatego, jeżeli zapadają na dnę to zwykle dopiero po 65. roku życia. Powodów zachorowania na dnę moczanową może być wiele. Po rodzinie mogliśmy odziedziczyć niedobór lub brak enzymu odpowiadającego za rozkładanie i dalsze pozbywanie się kwas moczowego z organizmu. Oprócz tego to schorzenie może być też powiązane z innymi chorobami takimi, jak łuszczyca, choroby szpiku kostnego lub po prostu przyjmowanie niektórych leków. Za niewłaściwe lub zbyt małe wypłukiwaniu moczanów z ciała odpowiedzialne są też nerki i ich upośledzenia.

Przyczyny zachorowania na dnę moczanową

Najczęstszą przyczyną podagry i innych odmian dny wciąż jednak pozostaje niewłaściwa dieta, bogata w produkty zawierające dużo puryn oraz siedzący tryb życia, spowalniający przemianę materii, czyli proces, w wyniku którego nasz organizm pozbywa się między innymi moczanów.

Pojawiają się również przypadki wtórnej dny moczanowej, które wynoszą jakieś 10 % wszystkich zachorowań. Przyczyną powstania tego typu schorzenia bywa zła dieta, bądź głodówka, alkoholizm, choroba nerek, białaczka lub przyjmowanie niektórych odwadniających środków farmakologicznych. Często jest jedną z wielu chorób, z którymi się zmagamy. Towarzyszy schorzeniom związanym z gospodarką tłuszczową i cukrową ludzkiego organizmu np. cukrzycy, otyłości lub nadciśnieniu tętniczemu.

Choroba ta bywa uciążliwa i powoduje inne dolegliwości. Kiedy w nocy budzi nas ostry ból, tracimy pełny, zdrowy sen. Odbija się to później na naszym całym dniu, ponieważ jesteśmy słabi i niedospani. Ból bywa trudny do zniesienia i bez środków farmakologicznych ciężko jest sobie z nim poradzić. Pojawia się w nocy, przychodzi etapowo i zwiększa się z czasem. Z każdym kolejnym dniem jest coraz mocniejszy i coraz gorzej go znosimy. Gdy wystąpi już obrzęk skóra wokół stawu jest tak napięta, że bolesne jest nawet jej delikatne dotknięcie. To utrudnia poruszanie kończyną dotkniętą stanem chorobowym. Skóra zwykle jest zaczerwieniona lub nawet sinopurpurowa. Każdy kolejny atak pojawia się w coraz mniejszych odstępach czasowych oraz może być coraz silniejszy, dlatego nie powinniśmy lekceważyć bólu i gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy dny, udajmy się do lekarza.

Gdy już zaatakuje nas ból ważne jest, aby wiedzieć jak go skutecznie złagodzić. Pamiętajmy o unieruchomieniu zmienionego zapalnie stawu oraz, jeśli to możliwe, podaniu farmakologicznych środków przeciwzapalnych lub takich, które zmniejszają stężenie kwasu moczowego we krwi. Ulgę mogą również przynieść okłady z lodu przykładane do stawu zaatakowanego przez dnę.

Problem z kwasem moczowym jest taki, że krew jest w stanie rozpuścić tylko dokładnie określoną jego ilość. Inną jego część wydalamy wraz z moczem, ale nasz organizm nie potrafi pozbyć się go w całości. Kiedy organizm jest zbyt zakwaszony, kwas moczowy zaczyna się krystalizować odkładając się w tej postaci w stawach oraz tkance okołostawowej. Następnie jego pokłady powoli rosną. Wtedy białe krwinki próbują się go pozbyć. Kiedy to się nie udaje moczany wywołują w tkance stan zapalny. Nieleczona dna moczanowa w dalszej fazie rozwoju prowadzi do wytwarzania się kryształków również w tkance miękkiej np. pięty, czy paluchów. Wtedy atakuje też kaletki maziowe różnych stawów, gdzie tworzy tzw. guzki dnawe.

A gdy objawy długo się nie pojawiają? To wcale nie znaczy, że jesteśmy zupełnie zdrowi. Dna moczanowa może się rozwijać w ukryciu przez nawet kilkanaście lat! Możemy ją rozpoznać jedynie po zwiększonej ilości kwasu moczowego we krwi (hiperurykemii). Dlatego tak często choroba przychodzi nagle i jesteśmy zaskoczeni, że dotyka właśnie nas. A wystarczyłoby jedynie zadbać o regularne badanie krwi, które powinniśmy wykonywać raz w roku.

Jak rozpoznać dnę moczanową?

4a

Najczęstszymi objawami dny moczanowejostre, nawracające ataki zapalenia stawów. Można wtedy zaobserwować:

  • zaczerwienienie skóry w okolicy zmienionego chorobowo stawu,
  • tkliwość,
  • miejscową gorączkę,
  • obrzęk.

W przypadku połowy zachorowań atakowany jest staw śródstopno-paliczkowy znajdujący się u podstawy dużego palca. Innymi często atakowanymi przez dnę moczanową stawami są: staw skokowy, kolanowy oraz stawy nadgarstków i palców.

Bóle stawów najczęściej występują w nocy, a atak trwa od 2 do 4 godzin. Przy bolesności stawów może pojawić się również zmęczenie oraz wysoka gorączka.

Jednak ból jest objawem choroby w mocnym stadium. Dna moczanowa, podobnie jak inne choroby wynikające z przewlekłego zakwaszenia organizmu, rozwijają się przez wiele lat i przebiegają bezobjawowo, aby w dopiero w zaawansowanym stadium się ujawnić. Stąd też konieczność regularnych badań kontrolnych, tym bardziej, jeśli odczuwamy przewlekłe zmęczenie, problemy z zasypianiem, długotrwałe osłabienie czy nerwowość.

 

Hiperurykemia

Hiperurykemia to długotrwałe utrzymywanie się wysokiego poziomy kwasu moczowego, które może prowadzić do kolejnych objawów i problemów ze zdrowiem. Kryształki kwasu moczowego odkładają się w coraz większych ilościach, tworząc guzki dnawe. Zbyt duża ilość guzków ma wpływ na powstawanie nadżerek kostnych, a te z kolei mogą prowadzić do przewlekłego artretyzmu.

Kryształki kwasu moczowego mogą pojawić się również w nerkach. Ich występowanie w tym organie może doprowadzić do powstawania kamieni nerkowych, a te prowadzą do pojawienia się nefropatii moczanowej.

Należy jednak pamiętać, iż choroba w pierwszej fazie przebiega praktycznie bezobjawowo i bezboleśnie. Hiperurykemia nie świadczy od razu o chorobie dny, jednak poprzez utrzymywanie wysokiego stężenia kwasu moczowego, może do niej doprowadzić. Stan wysokiego stężenia kwasu może trwać nawet 30 lat. Jeżeli w tym czasie zostanie podjęte leczenie, wówczas zatrzymuje się rozwój choroby lub następuje opóźnienie.

W drugiej fazie choroby pojawiają się z kolei widoczne, konkretne objawy np. napady bólu, gdyż dna moczanowa wywołuje zapalenie stawów. Napad bólu może być spowodowany przez szereg różnych przyczyn, takich jak alkohol, operacja, nadmierna aktywność fizyczna, przeciążenie, lub też niektóre leki. Dolegliwości te pojawiają się najczęściej rano i niespodziewanie, szybko też rozwija się stan zapalny, skóra na zaatakowanym obszarze robi się lśniąca i napięta.

Ponadto mogą pojawiać się takie objawy jak gorączka, złe samopoczucie, czy osłabienie. Choroba w tej fazie atakuje zwykle jeden staw. Objawy mogą się uwidaczniać co 1-2 lata, jeżeli natomiast leczenie będzie zaniedbywane, to oczywiście będą one występować wcześniej i częściej, z większym nasileniem.

 

Trzecia faza choroby pojawia się najczęściej 5-10 dni od pierwszego napadu. Wtedy też atakuje kilka stawów, staje się przewlekła i bardzo uciążliwa. Bardzo często dochodzi również do wtedy do powstania kamicy nerkowej, cukrzycy, otyłości, nefropatii dnawej.

Nie pomyl się!

4b

Choroby, których objawy podobne są do objawów dny moczanowej to m.in.:

  • dna rzekoma,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • infekcje bakteryjne pojedynczych stawów.

Szczególnie niebezpieczna jest infekcja bakteryjna stawów, której leczenie wymaga hospitalizacji i dożylnego podawania antybiotyków. Dlatego tak ważne jest, aby od razu zgłosić się do lekarza i opisać mu dokładnie objawy.

Nie zapomnij powiedzieć lekarzowi o występowaniu następujących objawów/schorzeń, jeśli dotyczą one twojej osoby: gorączka, obrzęk wokół sztucznego stawu, leczenie lekami immunosupresyjnymi, infekcja nerek lub skóry, cukrzyca, infekcja HIV, niedawno przebyte bakteryjne zapalenie płuc.

Pamiętaj, aby od razu zgłosić się do lekarza. Im szybciej zostanie rozpoznana dna moczanowa, tym szybciej można rozpocząć leczenie i zapobiec kolejnym napadom oraz ustrzec się przed niebezpiecznymi powikłaniami tej choroby.

Chcesz pomóc sobie w chorobie i złagodzić jej objawy? Na dnę moczanową woda alkaliczna z jonizatora.

Zamów jonizator dostępny w naszym sklepie internetowym

PRZEJDŹ DO SKLEPU lub kup w TARNOWIE WROCŁAWIU WARSZAWIE
Kup jonizator