Jak rozpoznać dnę moczanową?

4a

Najczęstszym objawem dny moczanowej są ostre, nawracające ataki zapalenia stawów. Można wtedy zaobserwować:

  • zaczerwienienie skóry w okolicy zmienionego chorobowo stawu,
  • tkliwość,
  • miejscową gorączkę,
  • obrzęk.

W przypadku połowy zachorowań atakowany jest staw śródstopno-paliczkowy znajdujący się u podstawy dużego palca. Innymi często atakowanymi przez dnę moczanową stawami są: staw skokowy, kolanowy oraz stawy nadgarstków i palców.

Bóle stawów najczęściej występują w nocy, a atak trwa od 2 do 4 godzin. Przy bolesności stawów może pojawić się również zmęczenie oraz wysoka gorączka.

 

Hiperurykemia

Hiperurykemia to długotrwałe utrzymywanie się wysokiego poziomy kwasu moczowego, które może prowadzić do kolejnych objawów i problemów ze zdrowiem. Kryształki kwasu moczowego odkładają się w coraz większych ilościach, tworząc guzki dnawe. Zbyt duża ilość guzków ma wpływ na powstawanie nadżerek kostnych, a te z kolei mogą prowadzić do przewlekłego artretyzmu.

Kryształki kwasu moczowego mogą pojawić się również w nerkach. Ich występowanie w tym organie może doprowadzić do powstawania kamieni nerkowych, a te prowadzą do pojawienia się nefropatii moczanowej.

 

Nie pomyl się!

4b

Choroby, których objawy podobne są do objawów dny moczanowej to m.in.:

  • dna rzekoma,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • infekcje bakteryjne pojedynczych stawów.

Szczególnie niebezpieczna jest infekcja bakteryjna stawów, której leczenie wymaga hospitalizacji i dożylnego podawania antybiotyków. Dlatego tak ważne jest, aby od razu zgłosić się do lekarza i opisać mu dokładnie objawy.

Nie zapomnij powiedzieć lekarzowi o występowaniu następujących objawów/schorzeń, jeśli dotyczą one twojej osoby: gorączka, obrzęk wokół sztucznego stawu, leczenie lekami immunosupresyjnymi, infekcja nerek lub skóry, cukrzyca, infekcja HIV, niedawno przebyte bakteryjne zapalenie płuc.

Pamiętaj, aby od razu zgłosić się do lekarza. Im szybciej zostanie rozpoznana dna moczanowa, tym szybciej można rozpocząć leczenie i zapobiec kolejnym napadom oraz ustrzec się przed niebezpiecznymi powikłaniami tej choroby.

Oglądnij film poniżej i w prosty sposób pozbądź się dny moczanowej.

Zamów jonizator dostępny w naszym sklepie internetowym

PRZEJDŹ DO SKLEPU lub kup w TARNOWIE WROCŁAWIU WARSZAWIE
Kup jonizator